Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

    Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

     Jako jedni z pierwszych do tegorocznej akcji STOP WYPALANIU TRAW włączyły się Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach, oraz Nadleśnictwo Nurzec. Do apelu dołącza się również Wójt Gminy Siemiatycze, przypominając że wypalanie trwa jest zabronione.

 

KAMPANIA "TOP POŻAROM TRAW"

 

stop pozarom traw 2018

ulotka nr 2