Ponad 200 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz ponadgimnazjalnych , w tym ze szkół z terenu Gminy Siemiatycze, wzięło udział w III Siemiatyckim Biegu Pamięci o Katyniu, który został zorganizowany 12 kwietnia, w Siemiatyczach.  

 

bieg k 2018 10
    Trasa biegu łączyła miejsca gdzie rosną „Dęby Pamięci” - od Dębu (ul. Andersa) Pamięci Kazimierza Niewiarowskiego znajdującego się przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II - do Dębu Pamięci Jana Płońskiego przy Gimnazjum Gminnym (ul. Kościuszki).

    Celem biegu jest uczczenie pamięci policjantów, żołnierzy, strażaków i wszystkich Polaków zamordowanych przez w 1940 r. w Katyniu.

     Wydarzenie zaczęło się od apelu poległych, na placu szkolnym przy ul. Andersa. Tam, przy „Dębie Pamięci’ złożono kwiaty, zapalono znicze. To Dąb poświęcony porucznikowi Kazimierzowi Niewiarowskiemu, zastrzelonemu w 1940 r. w Katyniu. Również hołd został oddany aspirantowi policji Janowi Płońskiemu, zamordowanemu przez NKWD w 1940 r. w Twerze, przy Gimnazjum Gminnym.

     Oprócz uczniów szkół z Siemiatycz i terenu powiatu siemiatyckiego udział brali też przedstawiciele samorządów, instytucji samorządowych, oraz dyrekcje szkół.


    Gminę Siemiatycze reprezentowali uczniowie: Gimnazjum Gminnego, Szkoły Podstawowej w Czartajewie, Szkoły Podstawowej w Tołwinie.

    Finansowo wydarzenie wsparli: Gmina Siemiatycze, Miasto Siemiatycze, oraz Przedsiębiorstwo Komunalne w Siemiatyczach.bieg k 2018 30