Ok. 50 strażaków, 8 jednostek, w tym 7 ochotniczych i państwowa, brało udział w ćwiczeniach strażackich pod hasłem „Kadłub 2018”, które zostały zorganizowane 3 czerwca, na terenie sołectwa Tołwin w Gminie Siemiatycze, oraz leśnictwa Kadłub.


   cwicz straz 2018 04

   Głównymi celami ćwiczeń było doskonalenie metod i taktyki gaszenia pożarów kompleksów leśnych. Manewry podzielone zostały na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W pierwszej oficerowie siemiatyckiej komendy PSP – st. kpt. Przemysław Trochimiak i kpt. Łukasz Krasowski omówili aspekty związane z gaszeniem pożarów lasów, zaś w drugiej przystąpiono do pozorowanego gaszenia lasu, rozwijania linii, zasilania zbiorników wodnych, doskonalenia łączności i organizacji.

    W ćwiczenia udział brały OSP: Tołwin, Kłopoty Bujny, Słochy Annopolskie, Kajanka, Dziadkowice, Milejczyce, Siemiatycze, oraz JRG Siemiatycze.

    Manewrom przyglądali się: Wicestarosta Marek Bobel, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP kpt. Sylwester Uściniak, prezes Oddziału Zarządu Powiatowego OSP Jan Okuniewski, radni gminy Siemiatycze, przedstawiciele komendy PSP w Siemiatyczach, oraz policji.

 

cwicz straz 2018 29


    - Szanowni druhowie, serdecznie dziękuję za poświęcony czas i pracę na dzisiejszych manewrach. Jestem przekonany, że doskonalenie strażackiego rzemiosła na pewno przyda się. Ćwiczeń mających na celu ratowanie życia i mienia nigdy za wiele. Cieszę się, że na nasze zaproszenie pozytywnie odpowiedziały jednostki spoza Gminy Siemiatycze. Dziękuję za obecność. Dziękuję też oficerom z komendy powiatowej za przygotowanie praktyczne ćwiczeń. Po raz kolejny dziękuję naszym gminnym jednostkom za coroczną pracę, za trud włożony w konserwację i dbałość o sprzęt, za szkolenia i czas poświęcony straży. Jako strażacy wyglądamy już nieźle, a mam na myśli zarówno wyposażenie, jak i nasz sprzęt jeżdżący. Zapewniam, że nasz gminny sprzęt systematycznie będzie odnawiany i coraz nowszy – mówił na zakończenie ćwiczeń Wójt Edward Krasowski, główny inicjator manewrów.