1 lipca, na terenie Bazy Turystyczno – Rekreacyjnej w Wólce Nadbużnej, na festynie rodzinnym, bawiło się mnóstwo mieszkańców gminy Siemiatycze i okolic.


    Na scenie królowała muzyka, tańczyły dzieci ze Szkolnego klubu Tańca „Pod Zieloną Sosenką” w Tołwinie, wielu uczniów szkół z gminy Siemiatycze otrzymało dyplomy i upominki za udział w konkursie recytatorskim „Dla Niepodległej”, zorganizowanym 12 czerwca. W konkursie tym czołowe miejsca zajęli:
- kat. klas I – III SP: I – Weronika Niemyjska (SP Szerszenie), II – Magdalena Bobienko (SP Tołwin), III – Maria Woś (SP Tołwin),
- kat. klas IV – VI SP: I – Ignacy Pietraszko (SP Szerszenie), II - Paulina Łopaciuk, III – Maciej Grzybowski (SP Tołwin),
- kat. kl. VII SP – Gimn.: I – Amelia Kapelko (SP Tołwin), II – Alicja Masiak (Gimnazjum Gminne), III – Agata Orzepowska (SP Czartajew).
   Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

 

zaw sol 2018 18

   Wójt Edward Krasowski: - Chciałbym serdecznie podziękować naszym uczniom, oraz ich nauczycielom, za udział w tym konkursie, za przygotowane wiersze, za zaangażowanie. Jesienią będą kolejne szkolne konkursy. Serdecznie dziękuję dzieciom ze szkoły w Tołwinie, które – przygotowane przez instruktora p. Krzysztofa Szyszko - zatańczyły kilka polskich tańców. Dziękuję rodzicom za to, że przywieźli swoje pociechy do Wólki, mimo wakacji oraz chłodnej aury. Dziękuję wspomnianemu p. Krzysztofowi Szyszko, oraz p. dyrektor Ewie Klepackiej. Mamy naprawdę zdolne dzieci. Musimy dbać o rozwój ich talentów i umiejętności.

 

zaw sol 2018 16

    Jednak największe zainteresowanie mieszkańców gminy, oraz widzów, wzbudziły I Zawody Sołeckie Gminy Siemiatycze. Do udziału zgłosiły się: wszystkie Baciki, Tołwin, Kajanka, Wólka Nadbużna, Ogrodniki, Tołwin. Było przygotowanych 15 konkurencji, zostało rozegranych 9. Każda drużyna składała się z 6 zawodników. Drużyny były złożone z samych mężczyzn, jak i tzw. mieszane. Mimo, że już na starcie w konkurencjach zręcznościowych większe szanse na wygraną miały zespoły męskie, to koniecznie trzeba podkreślić, że wszyscy potraktowali zawody jako zabawę, a nie czysto sportową rywalizację, w której za wszelką cenę trzeba było wygrać.

 

zaw sol 2018 35


   W pierwszej konkurencji – strzale piłką do miniaturowej bramki, na sześć strzałów aż cztery trafne zaliczyły Baciki Bliższe. W drugiej konkurencji – przenoszenia 3 ziemniaków na desce, na czas, najlepszy okazał się Tołwin, wykonując zadanie – jako jedyny zespół – w czasie poniżej minuty. Trzecia konkurencja – przenoszenie sołtysa/zawodnika w kocu – wzbudziła sporo emocji. O setne sekundy Baciki Bliższe wygrały z Tołwinem. Czwartą konkurencję – toczenie opony na czas – również wygrały Baciki Bliższe. W piątej konkurencji zawodnicy użyli taczki, w której przewozili sołtysa/zawodnika. O setne sekundy wygrał Tołwin z Bacikami Bliższymi. W szóstej konkurencji trzeba było zbić jak najwięcej kręgli, czyli plastikowych butelek przy użyciu piłki. Konkurencja nie okazała się łatwa. Żadna drużyna nie zbiła wszystkich kręgli. Najwięcej (6) Baciki Bliższe, 5 – Baciki Średnie, po 4 – Kajanka, i Słochy Annopolskie. Siódma konkurencja, to picie mleka na czas – 2 kubki, każdy po 150 ml. Udział brał jeden zawodnik z każdego zespołu. Najdłuższy czas, to ponad 10 sekund. Najlepszy okazał się zawodnik Słoch Annopolskich, który łyknął mleko w niecałe 5 sekund. Siódma konkurencja – wbijanie ćwieka, polegała na jak najszybszym wbiciu 3 gwoździ w pieniek, przez jednego z zawodników każdego zespołu. Do tej konkurencji drużyny nie wybrały ze swoich szeregów żadnej pani. Znowu najszybciej zadanie to wykonał zawodnik ze Słoch Annopolskich (niecałe 9 sekund). Po 8 konkurencjach w klasyfikacji generalnej na prowadzeniu znajdowały się Baciki Bliższe i ostatnia konkurencja przypieczętowała ich wygraną. W przeciąganiu liny, po losowaniu, spotkały się: Baciki Bl. - Baciki Śr (wygrana tych pierwszych), Baciki Dalsze – Kajanka (wygrała Kajanka), Ogrodniki – Słochy A. (mocniejsze były Słochy A.), Tołwin – Wólka N. (silniejszy okazał się Tołwin). W półfinałach zmierzyły się: Słochy A. - Baciki Bl. (wygrały Baciki Bl.), oraz Kajanka z Tołwinem (po bardzo zaciętym pojedynku wygrał Tołwin). W wielki finale, jednocześnie najdłużej trwającym pojedynku, gdzie naprzeciw siebie stanęli sami panowie, Baciki Bliższe minimalnie pokonały kolegów z Tołwina, zdobywając 10 pkt.

zaw sol 2018 38


    I Zawody Sołeckie wygrały, oraz „Puchar Wójta Gminy Siemiatycze”, zdobyły Baciki Bliższe (Tomasz Panasiuk, Krzysztof Romaniuk, Krzysztof Kowalczuk, Łukasz Młynarczuk, Grzegorz Jurczuk, Marcin Paterek). Drugie miejsce – Słochy Annopolskie (Krzysztof Łobaczewski, Damian Putko, Grzegorz Didziuk, Erwin Bajkowski, Adam Czarkowski, Mirosław Szawkało). Trzecie – Tołwin (Karol Malinowski, Rafał Malinowski, Kornel Tołwiński, Leszek Wierciński, Damian Orzepowski, Daniel Zaręba).

 

zaw sol 2018 61
    Wójt Edward Krasowski: - Serdecznie dziękuję wszystkim uczestniczącym w zawodach sołectwom, serdecznie dziękuję każdemu z osobna uczestnikowi tych zmagań, a przede wszystkim sołtysom: panu Waldemarowi Kowalczukowi, Eugeniuszowi Sobesiukowi, Andrzejowi Golonko, Erwinowi Bajkowskiemu, Krzysztofowi Soszyńskiemu, Ernestowi Krauze, Andrzejowi Mędryckiemu, oraz pani Katarzynie Bociuk, za to że zaangażowali się w to nasze przedsięwzięcie, zmobilizowali do działania swoją społeczność, zebrali swoją drużynę, wzięli udział w naszej zabawie. Jestem wdzięczny dla wszystkich zawodników, że postawili na luźną zabawę z małym smaczkiem rywalizacji, a nie ostre pojedynki. Wielkie brawa należą się paniom, które stanowiły jedną trzecią wszystkich uczestników i fantastycznie radziły sobie w konkurencjach. Cieszę się, że do naszych zmagań, jak na początek, zgłosiło się osiem sołectw. To nie mała liczba, jednak mam nadzieję, że do następnych zawodów sołeckich zgłosi się jeszcze więcej drużyn, gdyż te sołeckie zmagania koniecznie trzeba kontynuować.