Wizyta młodzieży z partnerskiej gminy Gransee w Niemczech

Dodane przez admin - pon., 10/06/2024 - 19:57

Kategoria

W dniach 2 – 8 czerwca 2024 r.  Szkoła Podstawowa w Czartajewie  w ramach polsko – niemieckiej wymiany młodzieży gościła grupę 13. uczniów ze szkoły podstawowej w Menz (gmina Gransee). Warto podkreślić, iż jest to  kontynuacja  inicjatywy rozpoczętej 24 lata temu przez Gimnazjum Gminne w Siemiatyczach.

Młodzież pod opieką nauczycieli: Olafa Zeindler i Alexandra Schierbaum na czas pobytu zakwaterowana była w domkach letniskowych na terenie Parku Linowego Gminy Siemiatycze. Dzieci mogły więc czas wolny spędzać aktywnie.

Rola gospodarzy przypadła głównie uczniom klasy V. którzy pod opieką wychowawczyni p. Neli Drywulskiej oraz pełniącej rolę tłumacza  p. Krystyny Mantur, mieli okazję w ciągu tych 5 dni wypróbować i rozwinąć swoje umiejętności językowe.

Bogaty program spędzonego wspólnie tygodnia obejmował zajęcia edukacyjne, sportowe i artystyczne a także kilka wycieczek.

Pierwszego dnia goście zostali oficjalnie przywitani przez władze Gminy Siemiatycze oraz  przez społeczność szkolną. Był to dzień przełamania pierwszych lodów. Lekcja języka angielskiego i zajęcia sportowe sprzyjały współpracy oraz nawiązaniu koleżeńskich relacji. W kolejnych dniach odwiedziliśmy Białowieski Park Narodowy, aquapark w Hajnówce, Epicentrum w Białymstoku, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Leśny Zakątek w Korycinach, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach zielarskich i herbacianych.

Piątek był dniem podsumowań. Podczas zajęć w szkole uczniowie stworzyli wspólną pracę plastyczną, na której sportretowany został każdy z nich. Uczyliśmy niemieckich uczniów, tańczyć „belgijkę” a goście pokazali nam  zabawę z krzesełkami w „wersji niemieckiej”.

Po obiedzie dzieci wspólnie spędziły czas wolny w Siemiatyczach.  W Wólce Nadbużnej przy wspólnej kolacji spotkaliśmy się po raz ostatni. Oficjalne przemówienia, podziękowania i wymiana upominków, ostatnie wspólne zabawy...

Niewątpliwie uczniowie zdobyli cenne doświadczenia, nawiązali nowe ciekawe znajomości. Z pewnością każdy z nas choć przez chwilę żałował, że ten tydzień upłynął tak szybko.

 

Strony w dziale:

Strony w dziale: