Budowa ścieżek edukacyjnych w Wólce Nadbużnej

Dodane przez admin - pon., 18/04/2022 - 18:07

Kategoria

Trwa inwestycja związana z budową ścieżek edukacyjno – przyrodniczych, na działce gminnej w Wólce Nadbużnej.

Jest to zadanie pod nazwą „Ochrona zasobów bioróżnorodności i georóżnorodności krajobrazu”, współfinansowane w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Woj. Podlaskiego. Gmina Siemiatycze otrzymała dofinansowanie na ten cel w wysokości ok. 1,1 mln zł. Kosztorysowa wartość zadania – ok. 1,6 mln zł.

W ramach ścieżek powstanie tzw. ekopark – miejsce edukujące przede wszystkim najmłodszych, bogate w materiały dydaktyczne i przyrodnicze.

Inwestycja została podzielona na 3 etapy. Obecnie na ukończeniu jest pierwszy – powstanie świetlicy edukacyjnej, która będzie pełniła również miejsce administracyjne i do zarządzania obiektem. Jednocześnie rozpoczął się też drugi etap – największy. To budowa prawie 1 km ścieżek, w większości z kostki brukowej, to również budowa obszernego parkingu z miejscami na autobusy i samochody osobowe, budowa ogrodzenia, oświetlenia, monitoringu przemysłowego i przyrodniczego. Trzeci etap, to wyposażenie miejsca w elementy zarówno edukacyjne i przyrodnicze, jak i rekreacyjne. Przede wszystkim to mnóstwo małej architektury w postaci m.in.: wiat, tablic, ławek, ławostołów,. Wszystkie tablice, tzw. światowidy, stoły i inne elementy będą wyposażone w materiały o przyrodzie. To również gry edukacyjne, puzzle i składanki. Wśród małej architektury będzie też labirynt dla najmłodszych, plac zabaw, ścieżka sensoryczna, kącik pszczelarski m.in. z rzeźbioną pszczołą – gigant. Jednak największe zainteresowanie powinny wzbudzić figury zwierząt, w skali 1:1, występujących w naszych lasach. Będą to odlewy z żywicy poliesterowej, malowane i powlekane sztucznym futrem, wyglądające jak autentyczne. W Wólce Nadbużnej zostanie postawionych 19 takich figur (m. in.: jeleń, żubr, łoś, wilk, wilczyca, łania, lis). Na tym dużym terenie znajdzie się też kącik grzybowy, a w nim 19 szt. gigantycznych grzybów, występujących w naszych lasach, wysokich na 2 i więcej metrów, również wykonanych z żywicy poliesterowej, pomalowanych i powlekanych specjalnymi materiałami, wyglądających jak oryginały. Będzie też kącik runa leśnego, a w nim rzeźbione figury owoców leśnych, typu żołądź, szyszka, kasztan.

Główny wykonawca prac – Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. w Siemiatyczach Stacji.

O postępach prac będziemy informować.

bio

Strony w dziale: