Budowa ścieżek edukacyjnych w Wólce Nadbużnej

Dodane przez admin - pon., 18/04/2022 - 18:07

Kategoria

Trwa inwestycja związana z budową ścieżek edukacyjno – przyrodniczych, na działce gminnej w Wólce Nadbużnej.

 

Jest to zadanie pod nazwą „Ochrona zasobów bioróżnorodności i georóżnorodności krajobrazu”, współfinansowane w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Woj. Podlaskiego. Gmina Siemiatycze otrzymała dofinansowanie na ten cel w wysokości ok. 1,1 mln zł. Kosztorysowa wartość zadania – ok. 1,6 mln zł.

 

W ramach ścieżek powstanie tzw. ekopark – miejsce edukujące przede wszystkim najmłodszych, bogate w materiały dydaktyczne i przyrodnicze.

 

Inwestycja została podzielona na 3 etapy. Obecnie na ukończeniu jest pierwszy – powstanie świetlicy edukacyjnej, która będzie pełniła również miejsce administracyjne i do zarządzania obiektem. Jednocześnie rozpoczął się też drugi etap – największy. To budowa prawie 1 km ścieżek, w większości z kostki brukowej, to również budowa obszernego parkingu z miejscami na autobusy i samochody osobowe, budowa ogrodzenia, oświetlenia, monitoringu przemysłowego i przyrodniczego. Trzeci etap, to wyposażenie miejsca w elementy zarówno edukacyjne i przyrodnicze, jak i rekreacyjne. Przede wszystkim to mnóstwo małej architektury w postaci m.in.: wiat, tablic, ławek, ławostołów,. Wszystkie tablice, tzw. światowidy, stoły i inne elementy będą wyposażone w materiały o przyrodzie. To również gry edukacyjne, puzzle i składanki. Wśród małej architektury będzie też labirynt dla najmłodszych, plac zabaw, ścieżka sensoryczna, kącik pszczelarski m.in. z rzeźbioną pszczołą – gigant. Jednak największe zainteresowanie powinny wzbudzić figury zwierząt, w skali 1:1, występujących w naszych lasach. Będą to odlewy z żywicy poliesterowej, malowane i powlekane sztucznym futrem, wyglądające jak autentyczne. W Wólce Nadbużnej zostanie postawionych 19 takich figur (m. in.: jeleń, żubr, łoś, wilk, wilczyca, łania, lis). Na tym dużym terenie znajdzie się też kącik grzybowy, a w nim 19 szt. gigantycznych grzybów, występujących w naszych lasach, wysokich na 2 i więcej metrów, również wykonanych z żywicy poliesterowej, pomalowanych i powlekanych specjalnymi materiałami, wyglądających jak oryginały. Będzie też kącik runa leśnego, a w nim rzeźbione figury owoców leśnych, typu żołądź, szyszka, kasztan.

 

Główny wykonawca prac – Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. w Siemiatyczach Stacji.

 

O postępach prac będziemy informować.

 

bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio
bio

Strony w dziale: