W Kaszteliku

W Kaszteliku…

29 lipca 2022r., w słoneczny piątkowy dzień,  seniorzy Klubu Seniora w Wiercieniu Dużym - w ramach odkrywania piękna najbliższej okolicy - odwiedzili bardzo nieodległe i ciekawe miejsce w Olendrach…, Kasztel-ik Koronę Podlasia. 

W internecie możemy znaleźć informację, że jest to kamienny kasztel wznoszący się wśród lasów w niewielkiej odległości od rzeki Bug.  Z wieży zameczku widać piękno nadbużańskiej przyrody: lasy, łąki a przy dobrej pogodzie można nawet dostrzec most kolejowy na rzece. Został on zaprojektowany i wzniesiony przez właściciela, pana Jerzego Korowickiego. 

Gospodarz miejsca przyjął nas bardzo serdecznie, opowiadając historię swojej drogi do tego kamiennego zamku, w którym najczęściej ostatnio przebywa. Seniorzy uważnie go słuchali, podziwiali kunszt jego dzieła i piękno tego miejsca, co jakiś czas zadając pytania, na które pan Jerzy wydawał się mieć już gotowe odpowiedzi. Stwierdził przy tym, że to dlatego, iż gościł już u siebie ludzi prawie wszystkich nacji i narodowości, oprócz Eskimosów, ale i w tym przypadku znalazł by pewne związki…

Ciekawość odwiedzających wzbudził też duży, stalowy smok, który stanął u wejścia do zameczku. Okazało się, że pojawił się on na wyraźne życzenie odwiedzających to miejsce dzieci, które szukały jego i zamkniętej w wieży księżniczki. Na tę ostatnią przyjdzie im jednak trochę dłużej poczekać…   

Po obejrzeniu kaszteliku i otaczającego go terenu udaliśmy się do najbliższego lasu, w którym odnaleźliśmy jeden z bunkrów linii mołotowa.  Jego grube, zagłębione w ziemi i częściowo zniszczone mury oraz otaczające zarośla, dodające tajemniczości temu miejscu, bez trudu przeniosły nas w klimat jakże trudnego dla naszego narodu czasu „umocnień nowej granicy państwowej” ZSRR, okupacji, wojny…

Wyjazd zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w plenerowym klimacie. Sprawił on dużą przyjemność wszystkim uczestnikom tej wyprawy, bo odbywał się w pięknej scenerii, doborowym towarzystwie i towarzyszyły mu rozmowy… o tym co było i planach na najbliższą przyszłość.  Szczególnie te plany rozbudzały wyobraźnię, podsycały chęci i mnożyły pomysły, które postanowiliśmy w przyszłości wspólnie realizować… 

sen
sen
sen
sen
sen
sen
sen

Strony w dziale:

Strony w dziale: