Szkoła Podstawowa w Czartajewie

Szkoła Podstawowa w Czartajewie swój początek funkcjonowania datuje na rok 1911, kiedy to matka właściciela majątku czartajewskiego - Barbara Wołk prowadziła tajne nauczanie dzieci fornali dworskich i dzieci chłopskich.

czartajew        W 1919 r. powstała szkoła państwowa, w której nauczyciele byli opłacani przez państwo, a utrzymywanie ich spoczywało na samorządach. W latach 1922 - 24 właściciel posiadłości Czartajewa - Stanisław Wołk wybudował szkołę drewnianą z 4 izbami lekcyjnymi. W latach 1916 - 1932 kierowniczką była Anna Górecka. W 1931 r. Irma Wołk (żona Stanisława ) otrzymała zezwolenie na postawie budynku drewnianego, z przeznaczeniem go na szkołę. W okresie okupacji w latach 1939 – 1941 funkcjonowała szkoła z klasami I - V, natomiast w latach 1941 – 1943 nauczanie odbywało się na tajnych kompletach prowadzonych przez państwa Dudziców. Pan Jan Dudzic był kierownikiem szkoły od 1932 do 1960. W latach 1944 - 46 zbudowano w czynie społecznym szkołę w której mieściły się 4 izby lekcyjne, 3 mieszkania dla nauczycieli.

czartajew        Od 1946 r. funkcjonuje pełna 7 klasowa szkoła podstawowa. W 1960 r. kierownikiem a następnie dyrektorem szkoły zostaje mgr inż. Bogusław Tatarczuk. Pod jego kierownictwem powstał piętrowy budynek na potrzeby szkoły i Dom Nauczyciela. W 1986 r., po 26 latach pełnienia funkcji kierownika potem dyrektora placówki w Czartajewie, Bogusław Tatarczuk przechodzi na emeryturę. Nowym Dyrektorem zostaje mgr Lilia Żebrowska, a w 1992 r. powołany zostaje na stanowisku dyrektora jej dotychczasowy zastępca mgr Kazimierz Gietek. Po wprowadzeniu reformy oświaty w 1999 r., kiedy reaktywowane zostają gimnazja, dyrektor Gietek powołany zostaje na dyrektora Gimnazjum Gminnego, a dyrektorem szkoły w Czartajewie zostaje mgr Maria Jolanta Tatarczuk, która tą funkcję pełni do 2009 r. Mimo ogromnych trudności finansowych  udaje się w 2000 r. doprowadzić do powstania trawiastego boiska szkolnego oraz boiska o nawierzchni asfaltowej.

czartajew

W lipcu 2004 r. rozpoczynają się prace przy budowie sali gimnastycznej, trwające do sierpnia 2005 r.

czartajew

W maju 2006 r. dokonano rozbiórki starej stołówki szkolnej by w jej miejscu powstał nowy obiekt o wysokim standardzie unijnym. Wykonano też nową elewację budynku drewnianego i wyłożono kostkę na dziedzińcu szkolnym. Od 2009 r. dyrektorem Szkoły Podstawowej w Czartajewie jest mgr Helena Król. W 2018 r., dzięki pozyskanym środkom unijnym, udaje się przebudować i połączyć dwa budynki szkolne w jeden kompleks oraz dokonać tzw. termomodernizacji obiektu (źródło: http://spczartajew.edu.pl/historia-szkoly/)

Obecnie szkoła w Czartajewie prowadzi 8 klas, oraz oddziały przedszkolne.

czartajew   czartajew

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w SP Czartajew, 03.09.2018 - relacja

Szkoła Podstawowa w Czartajewie

ul. Szkolna 4, Czartajew