Szlak Doliny Moszczonej (24 km)

SZLAK DOLINY MOSZCZONEJ (24 km) należy do najbardziej malowniczych szlaków woj. podlaskiego. Rozciąga się wzdłuż rzeki Moszczonej.

  • NURZEC STACJA - do zabytków wsi należy zespół dworca kolejowego, w skład którego wchodzą: dworzec kolejowy z końca XIX w., wieża ciśnień, mur z końca XIX w., dom drewniany z początków XX w.
  • Szlak rozpoczyna od dworca PKP Nurzec Stacja i prowadzi do wsi Moszczona Pańska. Jednakże wieś ta leżąc po drugiej stronie torów jest omijana przez szlak.
  • MOSZCZONA PAŃSKA (6 km) wieś leży po drugiej stronie torów, we wsi zabytkowe drewniane zagrody.
  • SYCZE (9,5 km) w wędrówce przez wieś warte zobaczenia zagroda, domy. Po minięciu wsi Sycze przechodzimy przez rzekę Moszczona i po 1,5 km docieramy do Świętej Góry w Grabarce.
  • GRABARKA (11 km) około 1 km za wsią położona jest Święta Góra. Jak głosi legenda w 1710 okoliczni mieszkańcy schronili się tutaj przed epidemią. Pili wyłącznie wodę z tutejszego źródełka i jako jedyni w okolicy ocaleli, w związku z tym źródło uznane zostało za cudowne. Z czasem utarł się zwyczaj pielgrzymowania do tego miejsca. U stóp góry znajduje się cudowne źródełko zabudowane małą kapliczką. Samo wzgórze porośnięte jest sosnami, które pochylają się nad cerkwią p.w. Przemienienia Pańskiego. Świątynia otoczona jest wielką ilością krzyży różnej wielkości, zostały one przyniesione przez pielgrzymów. Obecna cerkiew jest kopią obiektu spalonego w 1990 r. Rozwój jako ośrodka pątniczego po 1947 r. po powstaniu klasztoru prawosławnego p.w. św. Marty i Marii. Znaczenie miała zmiana granic po II Wojnie Światowej, co odcięło dostęp do innych miejsc pielgrzymowania. Do Grabarki tłumy wiernych przybywają na Święto Przemienienia Pańskiego - Spasa 19 sierpnia każdego roku. Pielgrzymki jednakże przybywają już 18 sierpnia by uczestniczyć w nocnym nabożeństwie.  
  • OKSIUTYCZE (12,5 km) wieś powstała w XVI wieku. Warty obejrzenia dom drewniany nr 5 (początek XX w.) i dom drewniany (ok. 1920 r.)
  • SZERSZENIE (18 km) wieś powstała w XVI w. Warte obejrzenia jest: drużniczówka (1914 r.), dom drewniany (koniec XIX w.), w bok od szlaku nad rzeczką drewniany młyn wodny z 1908 r., z dawnych urządzeń pozostały fragmenty pali młyńskiej tamy, wystająca podmurówka i oś.
    Z Szerszeń zmierzamy do Siemiatycz Stacji. Szlak prowadzi kładką nad torami do dworca PKP, który jest oddalony 7 km od miasta. Przekraczając szosę Siemiatycze - Adamowo kończymy przemierzać szlak na bunkrze przed wsią Olendry.
  • OLENDRY - zakończenie trasy

 

Strony w dziale:

Strony w dziale: