ROGAWKA - Cerkiew pod wezwaniem Cudownego Zbawiciela w Rogawce

Cerkiew pod wezwaniem Cudownego Zbawiciela w Rogawce - prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Siemiatycze diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Wzniesiona w 1858 na miejscu istniejącej od 1646 starszej cerkwi pod wezwaniem św. Dymitra. Jest to budynek drewniany, szalowany, w konstrukcji wieńcowej, na planie ośmioboku. Obok oddzielnie stojąca dzwonnica, zbudowana w tym samym czasie i o takiej samej konstrukcji.

W 2014 r. cerkiew została gruntowanie wyremontowana (m.m. dach, elewacja, fundamenty, podłoga, schody, ogrodzenie), dzięki dotacji unijnej, oraz wkładowi parafii. Obecny wygląd świątyni:

 

Artykuł o remoncie świątyni można przeczytać tutaj.

 

 

 

 

rogawka cerkiew
rogawka cerkiew
rogawka cerkiew
rogawka cerkiew
rogawka cerkiew
rogawka cerkiew

Strony w dziale:

Strony w dziale: