Monitoring gniazda bocianów

Dzięki udostępnionemu obrazowi z monitoringu bociana białego na stronie internetowej Gminy Siemiatycze odnotowaliśmy przez okres wakacyjny ponad 1200 wejść internautów.

Często zadajemy sobie pytanie, dlaczego ptaki przemierzają tysiące km drogi pełnej niebezpieczeństw, aby dotrzeć do Polski, w której spędzają raptem kilka miesięcy. Dzieje się tak ponieważ nasz region jest zielony, nieskażony, posiada czyste powietrze i wodę, bogaty w pokarm jest idealny dla rozwoju najmłodszych bocianów.

Pomimo wysokiej śmiertelności młodych w roku 2013, która była konsekwencją opóźnienia lęgów spowodowanego przeciągającą się zimą oraz obfitych deszczów, naszym pupilom z Kłopot w tym roku udało się wychować dwójkę małych, które odleciały razem z rodzicami do Afryki.

Na terenie gminy pozostałe bociany również kończą swoje sejmiki i przygotowują się do odlotu. Podczas kilkudniowego sejmikowania bociany żerują i oswajają się ze sobą, następnie formuje się stado. Po sejmikach w kraju pozostają już tylko pojedyncze osobniki słabe - niezdolne do migracji. Najczęściej trafiają one do rolników lub schronisk, gdzie przeżyją zimę.

 

Mapa