6 września, w świetlicy w Siemiatyczach Stacji, po raz ósmy w bieżącej kadencji samorządu obradowali radni gminy Siemiatycze.

  Program sesji był wyjątkowo krótki, lecz główna uchwała (zmiany budżetowe), jaką jednogłośnie przegłosowali rani, była niezwykle ważna ze względu na trwające, lub rozpoczynające się działania inwestycyjne, jako typowe prace budowlane, modernizacyjne, lub dostosowawcze do wymaganych standardów. W związku ze wspomnianymi zmianami w budżecie gminy, wszystkie bieżące kwestie inwestycyjne trzeba było dokładnie wyjaśnić.

 

sesja wrzesien 2019 01a

 

  Wójt Edward Krasowski: - Szanowni Państwo, sądziliśmy że nawał pracy, a tym samym inwestycji, remontów itd. już za nami, jednak okazuje się że ponownie przeżywamy niezwykle intensywny okres inwestycyjny. Na szczęście, część środków na przeróżne działania nadal pozyskujemy. Podsumowując - w tym roku pozyskaliśmy już prawie 9 milionów zł, a cyfra daje sporą satysfakcję, z czego na pewno należy cieszyć się (..) Wyczekiwana i najważniejsza w bieżącej kadencji inwestycja, za 6,3 mln zł, to przebudowa, rozbudowa, jednocześnie remont i dostosowanie budynku na potrzeby żłobka, przedszkola i urzędu. Mam na myśli oczywiście duży budynek po naszym gimnazjum, przy ulicy Kościuszki w Siemiatyczach. Chyba najważniejsze w tym wszystkim są żłobek i przedszkole. Mamy szeroką ofertę edukacyjną, ale chcemy ją też poszerzyć. Najlepsza rekomendacja dla nas – to długa kolejka na zapisy do przedszkola. Przetarg na remont tego budynku już rozstrzygnęliśmy. Musimy działać szybko, bo już 2 stycznia mamy przyjąć do żłobka 32 dzieci. W wyniku przetargu wpłynęły dwie oferty. Kosztorys mieliśmy na 6,3 mln zł. Jedna oferta, to 3 tys. zł poniżej kosztorysu, druga - o około 2 mln wyższa. Na to działanie mamy zabezpieczone 4 mln zł. Jeśli chodzi o brakującą część kosztów – trochę dołożymy z z własnego budżetu, trochę z kredytu. Niestety, będziemy musieli zaciągnąć kredyt, jednak nie będą to grube miliony. Myślę, że będzie to ponad jeden milion zł, gdyż nasz budżet, i tak okazały, nie wytrzyma tak dużych obciążeń finansowych. Zakres prac, jeśli chodzi o ten budynek, jest szeroki. Przypomnę, że budynek nie remontowany. To przede wszystkim: dwie windy, w tym towarowa na potrzeby stołówki przedszkolnej, nowa stołówka, nowe schody zupełnie w innym miejscu, nowoczesna sala konferencyjna, centralna klimatyzacja, nowe okna, grzejniki, nowoczesna kotłownia, nowe oświetlenie, do tego instalacja fotowoltaiczna na dachu. Budynek będzie energooszczędny. Oddamy go do użytku jesienią przyszłego roku. Ostatnia kwestia – na remont byłego gimnazjum korzystamy aż z sześciu źródeł dofinansowania.

 

sesja wrzesien 2019 02a

 

  Zebrani na sesji dowiedzieli się również o: dotacji (ok. 840 tys. zł) na remont drogi do Kułyg, od trasy wojewódzkiej, dotacji na remont stacji uzdatniania wody w Kłopotach (ok. 2 mln zł), zakończonych remontach dróg, dotacji (1,1 mln zł) na budowę ścieżek edukacyjnych.

  Wójt Edward Krasowski: - Drodzy państwo. Do tego jest jeszcze sporo dofinansowań mniejszych, po kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy zł. Oby tylko nam starczyło sił na przerobienie i rozliczenie tego. Za te dotacje, intensywną pracę, w tym po godzinach, jestem wdzięczny pracownikom. Myślę, że to nie są małe, lecz wielkie kroki w rozwoju naszej gminy.

 

sesja wrzesien 2019 04a