8 listopada 2013r. (piątek) o godz. 10.00 w Gimnazjum Gminnym w Siemiatyczach ul. T. Kościuszki 88 odbył się pokaz technologii 3D.

Pierwszy punkt pokazu to drukowanie 3D czyli szybkie prototypowanie (Rapid prototyping) jest to wykonanie fizycznych obiektów na bazie modeli 3D, wykonanych w dowolnym systemie do projektowania przestrzennego lub płaskiego. Przy pomocy drukarek 3D można w bardzo szybki sposób urzeczywistnić swoje projekty i zaskoczyć prototypem na dowolnym etapie projektowania. Dzięki temu można zająć się testowaniem prototypu i sprawdzaniem jego funkcjonalności już podczas etapu projektowania, posługując się rzeczywistym modelem wykonanym z tworzywa ABS.

Drugi punkt pokazu to prezentacja wirtualnej wycieczki która została udostępniona przez Gminę Siemiatycze w internecie pod adresem wycieczka.gminasiemiatycze.pl Projekt jest innowacyjny i rozbudowany, ponieważ obejmuje atrakcje z całego terenu Gminy Siemiatycze. Połączenie technologii panoramicznej, video z objęciem całego obszaru gminy zakresem, tworzy unikalny sposób promocji naszego regionu. Projekt został zrealizowany w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to 51 918,00 zł z czego 34 266,40 zł stanowi dotacja w ramach funduszy UE.

W dobie coraz większej informatyzacji i postępującego rozwoju narządzi komunikacyjnych pojawiają się nowe dotychczas nie znane możliwości prezentacji różnych obszarów w Internecie. W wyniku realizacji zadania powstała aplikacja, umożliwiająca zwiedzanie poprzez Internet najpiękniejszych zakątków gminy Siemiatycze bez konieczności wychodzenia z domu. Wirtualne wycieczki, czyli panoramy sferyczne umożliwiają rozglądanie się w dowolnym kierunku lub modyfikują perspektywę w taki sposób, by dawało to poczucie rzeczywistego przebywania obserwatora w centrum danej scenerii. Pomysł wirtualnej panoramy gminy Siemiatycze ma na celu stworzenie możliwości przeglądania atrakcji znajdujących się na terenie gminy za pomocą Internetu. Odwzorowanie ciekawostek w wirtualnym świecie z pewnością pozwoli na przyciągnięcie większej liczby turystów i osób zainteresowanych zwiedzaniem regionu. Będą oni mogli w dotychczas niedostępny sposób zapoznać się z atrakcjami gminy Siemiatycze.

Prezentację przeprowadzili Maciej Skwiński, Robert Fiącek – drukowanie w 3D i Grzegorz Niewiarowski – Wirtualna panorama Gminy Siemiatycze.

 

Galeria

Prezentacja technologii 3D w Gimnazjum Prezentacja technologii 3D w Gimnazjum Prezentacja technologii 3D w Gimnazjum Prezentacja technologii 3D w Gimnazjum Prezentacja technologii 3D w Gimnazjum Prezentacja technologii 3D w Gimnazjum Prezentacja technologii 3D w Gimnazjum Prezentacja technologii 3D w Gimnazjum Prezentacja technologii 3D w Gimnazjum