Inauguracja i działalność Klubu Seniora w Wiercieniu Dużym - "Z pamiętnika seniora..."

Dodane przez admin - pon., 29/08/2022 - 19:39

Kategoria

Inauguracja działalności Klubu Seniora w Wiercieniu Dużym odbyła się 1 lipca 2022r. w… budynku Szkoły Podstawowej w Czartajewie. Czasowa zmiana lokalizacji spowodowana została koniecznością okresowego zawieszenia prac budowlanych i związanym z tym - późniejszym niż zakładano pierwotnie - zakończeniem prac modernizacyjnych budynku świetlicy, która będzie docelowym miejscem działalności Klubu.

 

W spotkaniu inauguracyjnym wzięli udział uczestnicy Klubu, kadra projektu i prowadzący zajęcia. Na spotkanie znaleźli również czas, pośród licznych innych obowiązków,  pan Edward Krasowski, Wójt Gminy Siemiatycze oraz pani Teresa Karolczuk, Zastępca Wójta.

W trakcie  zebrania przedstawiono szczegółowy program i harmonogram zajęć, warsztatów i konsultacji, wyjaśniono wątpliwości i udzielono odpowiedzi na nurtujące uczestników Klubu pytania. 

Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ.

Jednym z pierwszych wyjazdów integracyjnych Klubu była wizyta uczestników projektu w dwóch parkach. Pierwszy z nich, to ścieżka przyrodniczo - edukacyjna w Wółce Nadbużnej. Formalnie nie jest ona parkiem, ale zdecydowanie łączy w sobie jego elementy – piękne drzewa sosnowe, unoszące się w powietrzu olejki eteryczne, pnące się wysoko winobluszcze, a pomiędzy tym wszystkim piękne okazy figur zwierząt, występujących w naszych lasach. Wszyscy snuli przy tym głośno plany – na pewno przyjedziemy tu z rodziną, z wnukami! Po dużych wrażeniach ze ścieżek edukacyjnych przemieściliśmy się nieco dalej – też do kolejnego parku, tym razem linowego. Wizytę rozpoczęliśmy od przygotowania drugiego śniadania – kiełbaska pieczona na rożnie pachniała pięknie. W tak zwanym „międzyczasie” dużą radość i przyjemność uczestnicy wyjazdu znaleźli w siłowni na świeżym powietrzu. Niektórzy zadziwieni byli swoimi umiejętnościami, kondycją, wytrzymałością  i sprawnością. Śmiechy i zabawne komentarze roznosiły się po całym terenie i zachęcały do przyłączenia się do tej aktywnej i rozbawionej grupy.

Kolejny wyjazd, to kolejna atrakcja na terenie gm. Siemiatycze – tzw. Kasztelik „Koronę Podlasia”. W internecie możemy znaleźć informację, że jest to kamienny kasztel wznoszący się wśród lasów w niewielkiej odległości od rzeki Bug.  Z wieży zameczku widać piękno nadbużańskiej przyrody: lasy, łąki a przy dobrej pogodzie można nawet dostrzec most kolejowy na rzece. Kasztelik został on zaprojektowany i wzniesiony przez właściciela, pana Jerzego Korowickiego. Gospodarz przyjął nas bardzo serdecznie, opowiadając historię swojej drogi do tego kamiennego zamku, w którym najczęściej ostatnio przebywa. Seniorzy uważnie go słuchali, podziwiali kunszt jego dzieła i piękno tego miejsca, co jakiś czas zadając pytania, na które pan Jerzy wydawał się mieć już gotowe odpowiedzi. Stwierdził przy tym, że to dlatego, iż gościł już u siebie ludzi prawie wszystkich nacji i narodowości, oprócz Eskimosów. Ciekawość odwiedzających wzbudził też duży, stalowy smok, który stanął u wejścia do zameczku. Okazało się, że pojawił się on na wyraźne życzenie odwiedzających to miejsce dzieci, które szukały go i zamkniętej w wieży księżniczki. Na tę ostatnią przyjdzie im jednak trochę dłużej poczekać… Po obejrzeniu Kaszteliku i otaczającego go terenu udaliśmy się do najbliższego lasu, w którym odnaleźliśmy jeden z bunkrów linii mołotowa.  Jego grube, zagłębione w ziemi i częściowo zniszczone mury oraz otaczające zarośla, dodające tajemniczości temu miejscu, bez trudu przeniosły nas w klimat jakże trudnego dla naszego narodu czasu „umocnień nowej granicy państwowej” ZSRR, okupacji, wojny… Kolejny wyjazd zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w plenerowym klimacie. Sprawił on dużą przyjemność wszystkim uczestnikom tej wyprawy, bo odbywał się w pięknej scenerii, doborowym towarzystwie i towarzyszyły mu rozmowy… o tym co było i planach na najbliższą przyszłość.  Szczególnie te plany rozbudzały wyobraźnię, podsycały chęci i mnożyły pomysły, które postanowiliśmy w  przyszłości wspólnie realizować… 

 

Wszystkim Uczestnikom Klubu Seniora w Wiercieniu Dużym życzymy jak najwięcej korzyści i przyjemności w czerpaniu z nowych doświadczeń, szkoleń i warsztatów, kontaktów i spotkań. Prowadzącym zajęcia – dobrych, ciekawych pomysłów, które „porwą” ich uczestników. Kadrze projektu życzymy, żeby spotkał się on z dużym zainteresowaniem, a organizacja jego realizacji nie sprawiała problemów.

Wójt Edward Krasowski

 

 

Strony w dziale:

Strony w dziale: